هفته پیش رو سیاسی‌ترین هفته سال است و همه نگاه‌ها معطوف به تحولاتی است که در این عرصه رقم مي‌خورد. لذا بی‌دلیل نیست که کمي‌ در مورد آرمان‌های سیاسی بنویسیم.

 

پارلمان یا مجلس یکی از ستون‌های مقوم دموکراسی در جهان جدید به شمار مي‌رود. نمایندگان مجلس موظفند از جانب ملت به صورت تمام وقت نظارت بر عملکرد مسوولان اجرایی را انجام دهند و برای انجام این مهم از ابزارهای قوی و مهمي ‌برخوردارند. به‌رغم این واقعیت، دموکراسی تنها با پارلمان تکمیل نمي‌شود، بلکه مطبوعات آزاد و مستقل رکن چهارم دموکراسی خوانده مي‌شود. رسانه‌ها هستند که فارغ از عملکرد رسمي‌ نمایندگان، نظارت عمومي‌ را شکل مي‌دهند و از طریق پرسش و پاسخ‌ها روح پاسخگویی و مسوولیت‌پذیری را در مدیران کشور مي‌دمند تا بدانند که قدرت داشتن منوط به پاسخگو بودن است و این معادله به صورت یکسویه برقرار نمي‌گردد. آرمان دموكراسي، آرمان بلندی است که جامعه ما از زمان مشروطه تا کنون آرام آرام دنبال مي‌کند، اما برای اینکه تصویر روشنی از اینکه تبلور دموكراسي چه خواهد بود، داشته باشيم، مي‌توان از یک مثال پیش رو بهره گرفت. این مثال آشنا و در دسترس، برنامه ورزشی نود است. سال‌ها است که برنامه‌های ورزش و مردم و اقسام برنامه‌های تلویزیونی ورزشی پخش مي‌شود، اما هیچ‌کدام کارکردی مشابه برنامه نود نداشته است، چرا که این برنامه‌ها رابطه‌ای دو سویه با مدعوین خود برقرار نکردند و حداکثر در مقام سوال خاضعانه در قبال مسوولان ورزشی قرار مي‌گرفتند، اما هنر برنامه نود آن است که در عین حفظ حرمت، تلاش مي‌کند تا سوالاتی واقعی مطرح کند و عنصر تعارف یا تملق مجال نیابد. برنامه نود نه تنها مربیان، بازیکنان و داوران را در قبال عملکردشان وادار به پاسخگویی مي‌کند، بلکه عالی‌ترین مقامات ورزشی را نیز به میز استنطاق مي‌کشاند؛ کما اینکه در ماه‌های اخیر این اتفاق کرارا رخ داد.
برنامه نود نهالی است که با مدیریت و هنرمندی جوانی از نسل جدید شکل گرفت و توانست به‌رغم تمام ناملایمات مستدام باقی بماند. تردیدی نیست که توجه بی مانند مردم به مقوله فوتبال عنصری شد تا برخی مخالفان برنامه نتوانند به آسانی مانع ادامه پخش آن شوند. برنامه نود به عنوان کلاسی ظاهر شد که همه جامعه ورزشی و علاقه‌مندان ورزش را به لحاظ اطلاعات و دیدگاه‌ها آموزش مي‌دهد؛ کمااینکه از گذشته این ایده آل دنبال مي‌شد که رسانه ملی باید در حکم دانشگاه ایفای نقش کند. آنچه انتظار مي‌رود تحولات سیاسی در ایران رقم زند، تکرار برنامه نود در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی است. اگرچه در برنامه‌های زنده پس از اخبار ساعت ده و نیم، گام‌های خوبی در این راستا برداشته شد اما هنوز راه زیادی وجود دارد تا این پاسخگویی و این اطلاع‌رسانی مجددا برقرار شود. اگر سرنوشت تیم ملی فوتبال برای مردم ما اهمیت دارد و باید به همین دلیل مجالی به برنامه نود داد، باید توجه داشت که نان و آب نیز برای مردم مهم‌تر و مورد توجه تر است. لذا باید انتظار داشت که برنامه‌های مشابه نود در عرصه اقتصاد مجال بروز و ظهور یابد و آموزشی اساسی در این زمینه به توده مردم عرضه شود. در چند سال اخیر، رييس محترم جمهوري در برخی مقاطع اقدام به گفت‌وگوی رودررو با توده مردم نمودند. این اقدام اگرچه اقدامي‌قابل تایید است، اما انتظار مي‌رود تا سیاست‌های اقتصادی دولت به شکلی صریح و آموزنده برای مردم توسط مجریان و منتقدان به بحث و گفت‌وگو گذاشته شود. در این صورت است که عرصه
سیاست گذاری اقتصادی مي‌تواند به سمت اصلاح و تعالی پیش رود؛ همان‌گونه که تصمیم‌گیری‌های مربوط به عرصه فوتبال و تیم ملی چنان در معرض توجه افکار عمومي‌است که مسوولان امر در مورد هر اقدامي‌کمال احتیاط را مي‌کنند. بحث و گفت‌وگوی آزاد در عرصه اقتصاد نه تنها منجر به اصلاح سیاست‌های اقتصادی خواهد شد، بلکه آموزشی عمومي‌ در جهت اصلاح فرهنگ اقتصادی آنها به همراه خواهد داشت. به امید تحقق این مطلوب!

 لينک مطلب:http://archive.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=93683

جمع اعداد را وارد کنید

4 + 12 =