این که چگونه درآمدهای نفتی را مصرف کنیم، همواره مورد مناقشه اقتصاددانان بوده است. علی سرزعیم در این مصاحبه با اقتصاد آنلاین از ایده جدید و جالبی می گوید که اختصاص درآمدهای نفتی بین یارانه نقدی و پروژه های عمران در هر استان بر اساس جمعیت است. او معتقد است نسبت اختصاص داده شده میان پروژه های عمرانی و یارانه نقدی با نظر نمایندگان هر استان در آن استان باید قابل تغییر باشد.

علی سرزعیم  برای کسانی است که مباحث اقتصادی را پیگیری می کنند نامی شناخته شده است. او مدرک مهندسی مکانیک خود را از دانشگاه شریف اخذ کرده و سپس به موسسه نیاوران رفته و فوق لیسانس اقتصاد (مهندسی سیستم های اقتصادی) خود را گرفته و چند صباحی است با مدرک دکتری اقتصاد از ایتالیا به کشور بازگشته است.

این روزها در مطبوعات و سایت­ها به این نکته زیاد اشاره می­ شود که آقای طیب­ نیا، وزیر اقتصاد، کسی است که قادر خواهد بود تا تورم را مهار کند. اما آیا این دیدگاه فراگیر، صحیح است؟

اقتصاد آنلاین/این روزها در مطبوعات و سایت­ها هرگاه سخن از تیم اقتصادی به میان می­ آید به این نکته اشاره می­ شود که آقای طیب­ نیا وزیر اقتصاد کسی است که قادر خواهد بود تا تورم را مهار کند و شاهد مثال می­ آورند که تز ایشان در مورد مهار تورم در ایران بوده است. این دیدگاه فراگیر در رسانه­ ها نیازمند قدری تصحیح است.

روشن است که نرخ تورم در ایران آنقدر بالا رفته که اثرات منفی خود را بر بخش واقعی اقتصاد یعنی سرمایه گذاری و تولید برجا گذاشته است. لذا فارغ از اینکه چه کسی

این روزها آقای احمدی نژاد و اعضای کابینه ­اش در فرصت­های مختلف گزارش عملکرد هشت ساله ارائه کرده و محتوای گزارش­ها معمولا عملکرد درخشانی را تصویر می­ کنند. آیا این آمارها تماما غیرواقعی است؟

اقتصاد آنلاین- این روزها آقای احمدی نژاد و اعضای کابینه ­اش در فرصت­های مختلف گزارش عملکرد هشت ساله ارائه کرده و محتوای گزارش­ها معمولا عملکرد درخشانی را تصویر می­ کنند. بسیاری از مخالفین آقای احمدی نژاد بلافاصله اعتبار آمارهای ارائه شده را زیر سوال می­برند و گزارش­ های ارائه شده را غیرواقعی ارزیابی می­ کنند. اینجانب در مقامی نیستم که این ادعا را تایید یا تکذیب کنم اما معتقدم ملاحظاتی را باید در ارزیابی این گزارش­ ها لحاظ کرد.

پیش

سوبسیدهایی که دولت به شکل پرداخت های انتقالی عرضه می کند جزو حقوق اساسی نیست که همه در برابر آن به یکسان حق مطالبه داشته باشند.

یکی از ویژگی های مشترک ما انسانها نارضایتی در برابر تبعیض است. انسانها رنج می کشند وقتی می بینند که در شرایط برابر با آنها برخوردی نابرابر صورت می گیرد. این امر به عنوان یک اصل مسلم مقبولیت جهانی دارد که در حقوق اساسی همه در برابر قانون مساوی و از حقوق برابری برخوردار باشند. متاسفانه این امر به اشتباه در عرصه اقتصاد به شرحی که خواهد آمد تعمیم یافته و خود موجبات اشکالاتی در عرصه سیاست گذاری اقتصادی گردیده است. سوبسیدهایی که دولت به شکل پرداخت های انتقالی عرضه می کند جزو حقوق اساسی نیست که همه در برابر آن به یکسان حق مطالبه داشته باشند. همچنین همه در شرایط برابری قرار ندارند که بخواهند مواجهه یکسانی با آنها صورت

اینک که انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به اتمام رسید ضروری است تا از تجربه موجود استفاده کرده و نقاط ضعف قانون انتخابات موجود شناسایی و برای انتخابات های بعد اصلاح شود. بیم آن می رود که رضایت نسبی از نتیجه حاصله از این دو انتخابات میان گروه ها و اقشار مختلف مانع از توجه جدی به اشکالات سیستم فعلی گردد.

اقتصاد آنلاین- اینک که انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به اتمام رسید ضروری است تا از تجربه موجود استفاده کرده و نقاط ضعف قانون انتخابات موجود شناسایی و برای انتخابات های بعد اصلاح شود. بیم آن می رود که رضایت نسبی از نتیجه حاصله از این دو انتخابات میان گروه ها و اقشار مختلف مانع از توجه جدی به اشکالات سیستم فعلی گردد.

یک اشکال مهم در هر دو

اکثر بنگاه­های کشور از جمله شهرداری­ ها به طور سنتی بیشتر به دولت به عنوان مرجع تامین مالی توجه کرده اند و تامین مالی از طریق مردم مغفول مانده است.

تیتر روزنامه همشهری در هفته گذشته مبنی بر پرداخت نشدن تعهد دولت در تامین مالی مترو من را به عنوان یک دانش آموخته اقتصاد به فکر فرو برد. اگر به شکل منطقی به مسئله تامین مالی یک پروژه مهم شهری نظیر این بیاندیشیم باید گفت که تامین مالی این کار یا باید توسط شهردای صورت گیرد یا غیرشهرداری. غیرشهرداری شامل مردم و دولت می­شود. اکثر بنگاه­های کشور از جمله شهرداری­ ها به طور سنتی بیشتر به دولت به عنوان مرجع تامین مالی توجه کرده اند و تامین مالی از طریق مردم مغفول مانده است. اگرچه شهرداری تهران به طور خاص در پروژه­ های مهمی نظیر طرح نواب دست به انتشار اوراق مشارکت زد اما این یک استثنا بود تا یک

بعید است که سیاست­های مشوق رشد جمعیت در ایران موثر واقع شوند. همانگونه که تئوری­های اقتصادی پیش­بینی و تبیین می کنند با رشد درآمد و تحصیلات زنان، هزینه فرصت بارداری و بچه داری زیاد می­شود و به همین دلیل خانوارها تعداد بچه کمتر را ترجیح می­دهند. اما نباید از پیر شدن جمعیت ایران در سال های آینده نگران بود.

به نظر می رسد مخالفت با سیاست کنترل جمعیت در ایران خاستگاهی مذهبی و ایدئولوژیک دارد که خوشبختانه با توجه به مقتضیات زمان بسیاری از روحانیون در گذشته در این مخالفت­ها تجدیدنظر کردند. امروزه پیرشدن جمعیت مجددا توجیهی فراهم کرده تا مخالفت با سیاست کنترل جمعیت مجددا به طور جدی مطرح شود و حتی لوایحی در جهت رشد جمعیت و سیاست­های تشویقی در جهت افزایش جمعیت اتخاذ شود.

شاید به این سوال برخورده باشید که از نمایشگاه کتاب چه کتابی در حوزه اقتصاد خریداری کنید؟ ...

شاید ندانید که بهترین کتاب ها در هر حوزه کدام است؟ ترجمه های آن چگونه هستند؟ من برای کمک به حل این مسئله سایتی را ایجاد کرده‌ام که فعلا بخش اقتصاد آن پیش رفته و به امید خدا در آینده نه چندان دور بخش های دیگر آن (روانشناسی، علوم سیاسی، فلسفه و دیگر حوزه های علوم اجتماعی و انسانی) تکمیل خواهد شد. لذا در حال حاضر تنها منوی اقتصاد آن کار می کند.
آدرس سایت این است: http://ketabshenakht.ir/ketab/
 
لطفا درنظر داشته باشید که سایت در وضعیت نهایی قرار ندارد و فعلا در وضعیت آزمایشی است.
 
در ضمن از این فرصت استفاده کنم و سه کتاب برای خرید به شما پیشنهاد کنم:

تجربه خاتمی به نسل ما نشان داد که اگر کسی را قدیس کنیم و بر اساس هراس از اینکه سیاستمداران مطلوب ما تضعیف شوند یا بهانه به دست مخالفین داده نشود پس بر اشکالات سکوت کنیم راه غلطی است و ما را به بیراهه می برد. اگر به موفقیت کسی علاقه مندیم باید او را جدی نقد کنیم. – برداشت من و شاید بسیاری این است که آقای روحانی فردی دوست¬باز است. این اگر درعرصه ترجیحات فردی بود مشکلی نبود ولی وقتی به عرصه سیاست گذاری و تصمیم گیری کشیده شود مشکل ایجاد خواهد کرد و اولین قربانی آن شایسته سالاری است. انتصاب آقای واعظی به عرصه¬ای که هیچ ربطی به آن ندارد جای تاسف داشت. صرف اینکه کسی در دوران لیسانس چه خوانده یا 20 سال قبل چه مسئولیتی داشته دلیل نمی شود تا شایسته احراز آن سمت گردد. آقای واعظی سالهاست که دغدغه اش روابط بین الملل بوده. تبعات منفی این انتخاب متاسفانه

آقای فرهاد خانمیرزایی که دانشجوی دکترای اقتصاد در دانشگاه ایالتی آریزونا هستند، تحلیلی زیبا مبتنی بر نظریه بازیها در مورد علت عدم انصراف از دریافت یارانه در نشریه خبرنامه شریف به تاریخ 20 اردیبهشت 1393 منتشر کردند که همان استدلال با توضیحات بیشتر و ساده‌تر ارائه می‌شود. ایشان انصراف یا عدم انصراف را در چارچوب نظریه بازیها تحلیل می‌کنند به این معنی که افراد در وضعیت استراتژیک نسبت به یکدیگر قرار دارند. نتیجه‌ای که حاصل می‌شود ناشی از تصمیم استراتژیک فرد و دیگر افراد جامعه است. به این معنی که هر کس باید بین انصراف یا عدم انصراف از دریافت یارانه انتخاب کند. برای این تصمیم هر کس با خود می‌اندیشد که کلا چهار وضعیت ممکن است رخ دهد: 1) بهترین حالت (first best): همه دیگران از دریافت یارانه انصراف دهند و با پول آن زیرساخت‌های اجتماعی ساخته شود ولی